::Minták
::Képek
Üvegfestés
Az üvegfestést nyugodtan kipróbálhatják a hozzám hasonló fakezû emberek is. :-) Az elõrerajzolt minták segítségével szép és látványos díszeket készíthetünk.
A mintákat majd bõvítem valamikor... Ha lesz rá idõm. :-)
Hozzávalók
Festék: A mûvészellátó boltokban rengeteg féle festéket lehet kapni, célszerû tanácsot kérni az eladótól. Aki elõször próbálkozi üvegfestékkel, talán egyszerûbb, ha csak az alapszíneket veszi meg, hiszen a kék, sárga, piros festékbõl a többi szín is kikeverhetõ. (Én kb másfél évig ezzel a három színnel dolgoztam, akinek van türelme a keveréshez, annak nem hátrány. :-) A Hobbymûvész boltokban kapható rengeteg árnyalatban egész olcsón (290 Ft/üveg) jó minõségû, gyorsan száradó festék, illetve szintén nagyon jó a már kissé drágább Marabu Üvegfesték is. Ezek nem azonosak a matricafestékkel!
A kontúrfestékek 800 Ft körüli áron vannak, több színben kaphatók, érdemes venni feketét, ezüstöt aranyat, de létezik bronz, vörös, zöld, kék, stb színekben is. (Én jobban szeretem a sima fekete festéket, a körvonalak csillogóbbak lesznek, mint ha kontúrral festeném.)
Amgí nincs kiégetve a kész darab, a festéket le lehet kaparni a felületrõl, illetve terpentinnel, körömlakklemosóval le lehet mosni. Az égetéshez szükséges tudnivalók az üvegen van feltüntetve.
Ecset: Szintén széles választékban kaphatók. Apró részleteket egyébként lehet akár fogpiszkálóval is festeni, bár ezt nem árt gyakorolni elõtte. Én többnyire csak a legnagyobb felületeket festek ecsettel, egyébként fogpiszkálót használok vagy kihegyezett hurkapálcikát. :-) Ha a festékünk nem vízbázisú (azaz nem vízzel oldható/higítható), feltétlen vegyünk hozzá
Terpentint is. Az ecseteket használat után ebben mossuk ki, különben a beleszáradt festéktõl használhatatlan állapotba kerülnek. (Ha nem rögtön mossuk ki, akkor se dobjuk ki az ecsetet, mert hosszabb áztatás után ugyan úgy kioldja belõle a festéket!)
Üveg, plexi, kerámia, stb: A festékek dobozán fel van tûntetve, hogy milyen felületen használhatjuk. Ha plexire, köre stb dolgozunk, ne égessük ki! :-) Ha elõre megrajzolt mintát szeretnánk használni, célszerû átlátszó üveget haszálni (mmint nem csempét, kerámiát, ezekhez külön lehet kapni indigót). A Kodak boltokban is kapható olyan képkeret, ami csak egy sima üveglapból áll és a hátulján egy falap van - vagyis valójában nincs kerete. Ezekre nagyon könnyû festeni, és a felakasztása sem okoz gondot.
Minta: Amennyiben nem szabad kézzel rajzolunk. Interneten is lehet szép mintákat találni, érdemes körülnézni, illetve a kézmûves boltokban és könyvesboltokban mintákat tartalmazó könyvek is kaphatók.
Hogyan kezdjük?
Ha minden eszköz megvan, kezdhetjük is a munkát! :-)
Bármilyen felületre dolgozunk, elõször a kontúrokat kell megfesteni. Miután ezek megszáradtak, azután lehet kitölteni a mintát, lehetõleg idõt hagyva a száradásnak, nehogy a különbözõ színek összefollyanak. Fontos, hogy a kontúrozott vonalak között ne legyen rés, mert a festék szintén elfolyhat. Figyeljünk arra is, hogy egyenletesen vigyük fel a színeket (a kontúrok mellett is), különben a fény felé tartva a képünkön sötétebb foltok lesznek. Nagyon ronda tud lenni - tapasztalatól. :-/
A különleges felületekrõl lentebb fogok írni, maradjunk egyenlõre a "hagyományos" üvegnél. :-)
Az elõrerajzol mintát tegyük az asztalra, és rá az üveglapot. Kezdjük el átmásolni a körvonalakat, majd folytassuk a festést a fent említett módon.
Ha üvegpohárra, vázára szeretnénk rávinni a mintát, ugyan így a pohárba helyezett papírról át tudjuk másolni a vonalakat.
Kiégetés után már nem tudunk javítani rajta! Egy-két napos száradás után az üvegen feltüntetett hõfokon sütõben rögzíthetjük a színeket, ezután óvatosan mosogatni is lehet.
Ha a munkánkat nem fogja víz érni, kiégetni sem muszáj. A faliképeket nedves ronggyal lehet tiszítani.
Tippek, tanácsok
(Ezek jórészt a fentebb is írtak összefoglalva)
- az ecsetet mindig mossuk ki terpentinnel!
- elõször mindig a kontúrokat vigyük fel!
- hagyjuk megszáradni a kontúrt festés elõtt!
- csak teljesen megszáradt állapotában égessük ki!
- hajszárítóval kicsit rásegíthetünk a száradára :-)
- könnyebb, ha az azonos színû részeket kifeste egyszerre, maj más színnel dolgozol (nem kell annyit mosni az ecsetet :-)
- a festéket leszedheted acetonnal (körömlakklemosó), benzinnel, terpentinnel is - utána nyiss ablakot, mert borzalmas szaga van!
- ha sikerült beletenyerelned a festékbe vagy kiöntötted (nekem már sikerült :-), a fent említett eszközök valamelyikével el tudod távolítani
- ha a munkád sérült, szintén ezekkel tudod javítani. Használj fültisztítópálcikát, és lehetõleg ne csak a sérült részt szedd le, mert ha újra fested azt a részt, a körülötte levõ pedig már régebben megszáradt, "foltos" lesz.
bridead.uw.hu
|